See 2016-2017 slot
 

 

IES Representatives in Other Societies, Councils, Committees and Initiatives

2018‐2019

 

IEEE/ASMEJournal of Microelectromechanical Systems 

Ridha Ben Mrad

Stoyan Nihtianov

  

Journal on Photovoltaics

Giovanni Spagnuolo

Transactions on Smart Grids

Peter Palensky

 

Transactions on Sustainable Energy

Chandan Chakraborty

 

IEEE/ASME Transactions on Mechatronics

Roberto Oboe

Hiroshi Fujimoto

 

IEEE History Committee

David Irwin

 

IEEE Women in Engineering (WIE)

Lucia Lo Bello

 

IEEE Student & Young Professionals (S&YP)

Marek Jasinski

 

IEEE Power Medal

Kamal Al‐Haddad

Kouhei Ohnishi (2018)

Leopoldo G. Franquelo (2019)

 

IEEE Transportation Technology Field Award Committee

Maria I. Valla

 

Sister Societies (IAS, PE, PELS, DEIS)

Xinghuo Yu

 

IEEE Transportation Electrification Community

Kamal Al‐Haddad

Sheldon Williamson

 

IEEE Smart Grid Community

Peter Palensky (2019)

Xinghuo Yu (2018)

 

IEEE Smart Village

Herbett Hess (2019)

Xinghuo Yu (2018)

  

SDEMPED Steering Committee

Thomas Wolbank

 

ICEM steering committee

Franck Betin

 

IEMDC steering committee:

Herb Hess

Gerard Capolino

 

IEEE Internet o Things

Joern Ploennigs

 

Nanotechnology Council

Carmen Aracil

Masoud Mahjouri Samani

 

Sensors Council

Stoyan Nihtianov

Ren Luo

 

Sensors Council (2019)

Okyay Kaynak

Armando Colombo 

 

See also

See 2020-2021 slot
See 2016-2017 slot
 

Note:

  • This page lists appointments other than Technical Commitees (Standing and AdHoc Committees, as well as representatives).
  • Ex-officio members of Standing and AdHoc committees are defined by Operations Manual.
  • The President is ex-officio member of every committee.

 

Awards and Honors Committee (2019)

John Hung‐ Chair

Mo-Yuen Chow 

Luis Gomes 

Leila Parsa

Marcelo Simoes

Marco Liserre

Marcian Cirstea 

Kiyoshi Ohishi

 

 

Awards and Honors Committee (2018)

Bimal K.Bose ‐ Chair

Okyay Kaynak

Gerard Capolino

Dan Wilamowski

Leopoldo Franquelo

Ren Luo

 

Constitution and BylawCommittee

Kanghyun Jo ‐ Chair

Terry Martin

Makoto Iwasaki

Allen Chen

Jan Haase

Milos Manic

Gerard Capolino

Dave Irwin

  

Conferences Committee (2019)

Juan JoseRodriguez‐Andina ‐ Chair

Kiyoshi Ohishi - Co-Chair

Terry Martin

Roberto Oboe

Yousef Ibrahim

Allen Chen

Milos Manic

Antonio Luque Estepa

Andres Nogueiras

Mo‐Yuen Chow

Carlo Cecati

Peter Palensky

Mariusz Malinowski

 

 Conferences Committee (2018)

Juan JoseRodriguez‐Andina ‐ Chair

Antonio Luque Estepa ‐ Co‐Chair

Terry Martin

Roberto Oboe

Yousef Ibrahim

Allen Chen

Andres Nogueiras

Kiyoshi Ohishi

Mo‐Yuen Chow

Carlo Cecati

Peter Palensky

Mariusz Malinowski 

  

Ethics Committee (2019)

Kouhei Ohnishi ‐ Chair

Milos Manic

Roberto Oboe

Gerard Capolino

 

Ethics Committee (2018)

Kouhei Ohnishi ‐ Chair

Milos Manic

Roberto Oboe

Emil Levi

 

Fellow Evaluating Committee (2019)

Gerhard Hancke - Chair

Maria Valla 

Armando Walter Columbo

Jinhu Lu

Makoto Iwasaki

Yang Shi

Thilo Sauter

Chandan Chakraborty

Yen-Shin Lai

 

Fellows Committee (2018)

Joachm Holtz ‐ Chair

Gerhard P. Hancke ‐ Vice‐Chair

Armando Walter Columbo

Jinhu Lu

Makoto Iwasaki

Yang Shi

Thilo Sauter

Chandan Chakraborty

Yen‐Shin Lai

 

Fellow Nomination Advisory Committee (2019)

Mo-yuen Chow - Chair

Marco Liserre

Kim Man

 

Finance Committee (2019) 

Milos Manic - Chair

Allen Chen

Terry Martin

LeilaParsa

MakotoIwasaki

 

Finance Committee (2018)

Allen Chen ‐ Chair

Milos Manic

Terry Martin

Leila Parsa

Makoto Iwasaki

 

Industry Activities Committee

Stamastis Karnouskos ‐ Chair

Michael Condry ‐ Vice‐Chair

Dietmar Bruckner

Marc Perron

A.W. Colombo

Joern Ploennigs

Victor Huang

 

 Membership Development Committee

Yousef Ibrahim ‐ Chair

Kim Fung Tsang

Lucia Lo Bello

Marek Jasinski

Juan Jose Rodriguez‐Andina

Antonio Luque Estepa

Mariusz Malinowski

Marcian Cirstea

Hadi Kanaan

Hideki Hashimoto

Huijun Gao

Bijnan Bandyopadhyay

 

Chapter & Joint Chapter Program

Yousef Ibrahim ‐ Chair

Jan Haase

Chandan Chakraborty

Kim Fung Tsang

Maryam Saaedifard

Eric Monmason

João Onofre

Pereira Pinto

Kiyoshi Ohishi

Hong Li

 

 Distinguished Lecturer Program

Dave Irwin ‐ Chair

Mo‐Yuen Chow

Leopoldo G. Franquelo

Kouhei Ohnishi

Okyay Kaynak

 

Nomination & Appointment Committee

Kamal Al-Haddad ‐ Chair

Victor Huang

Hideki Hashimoto

Gerhard Hancke Sr.

Huijun Gao 

José Rodriguez

K. Gopakumar 

Carlo Cecati 

 

 Planning & Development Committee

Makoto Iwasaki ‐ Chair

Terry Martin

Leopoldo G. Franquenlo

Okyay Kaynak

Gerard Capolino

Lucia Lo Bello

Stoyan Nihtianov

 

Publications Committee (2019)

Mariusz Malinowski - Chair 

Emil Levi

Joseph Pou

Yang Shi 

Huijun Gao 

Ren Luo 

Gerhard Hancke 

Roberto Oboe 

Akshay K. Rathore 

Chandan Chakraborty 

Giovanni Spagnuolo 

Ridha Ben Mrad 

Peter Palensky 

Marc Perron 

Kouhei Ohnishi

Jinhu Lu

Juan Jose Rodriguez-Andina

 

Publications Committee (2018)

Mariusz Malinowski ‐ Chair

Leopoldo G. Franquelo

K.Gopakumar

Maria I. Valla

Yang Shi

Huijun Gao

Ren Luo

Mo‐Yuen Chow

Marco Liserre

Thilo Sauter

Roberto Oboe

Akshay K. Rathore

Chandan Chakraborty

Giovanni Spagnuolo

Ridha Ben Mrad

Peter Palensky

Marc Perron

Kouhei Ohnishi

Jinhu Lu

Juan Jose Rodriguez‐Andina  

 

Technical Activities Committee

Roberto Oboe ‐ Chair

Morgan Kiani

Michael Condry

Luis Gomes

Marc Perron

4 Cluster Delegates (2019)

23 Technical Committees Chairs

 

Web and Information Committee

Andres Nogueiras ‐ Chair

Terry Martin

Allen Chen

Juan JoseRodriguez‐Andina

Antonio Luque Estepa

Milos Manic

Razvan‐loan Dinita

Daswin de Silva

Aleksandar Malinowski

 

 

IES Representatives 2018‐2019 can be found here

 

See also

See 2013 slot
See 2011 slot

Awards and Honors Committee

Hiromasa Haneda - Chair
Istvan Nagy
Dave Irwin
Ren Luo
Kouhei Ohnishi

Please notice that these people are not eligible in the year they serve on the committee for any award in our Society.

Constitution and Bylaws Committee

Milos Manic - Chair
John Hung
Gerard-Andre Capolino
Leopoldo G. Franquelo
Terry Martin
Xinghuo Yu

Conferences Committee

Luis Gomes - Chair
Yousef Ibrahim - Co-chair
Kamal Al-Haddad
Gerard-Andre Capolino
Leopoldo G. Franquelo
Mo-Yuen Chow
John Hung
Milos Manic
Terry Martin
Juan Jose Rodriguez-Andina
Maria Ines Valla
Xinghuo Yu

Education Committee

Juan Jose Rodriguez-Andina - Chair
John Hung
Luis Gomes
Yousef Ibrahim Milos Manic
Pedro Rodríguez
Richard Grisel

Web page: http://ieee-ies.org/index.php/members/committees/ies-ec

Fellow Committee

David Irwin - Chair
Kamal Al-Haddad
Leopoldo G. Franquelo
Carlo Cecati
Rokuya Ishii
Istvan Nagy
Kouhei Ohnishi
Xinghuo Yu

Please notice that these people are not able to serve in the year they serve on the committee as nominators or as references for any IEEE Fellow case which is processed by our Society.

Finance Committee

Terry Martin - Chair
John Hung

Gerard-Andre Capolino
Leopoldo G. Franquelo
Kouhei Ohnishi
Mo-Yuen Chow
Bogdan Wilamowski

Industry Forum

Michael W. Condry - Chair
Victor Huang
, Co-Chair
Richard Grisel
Armando Walter Colombo
Xinghuo Yu
Babak Fahimi

Web page: http://www.iesforum.com/

Membership Development Committee

María Inés Valla - Chair

All the volunteers in Membership Activities Committees

Nomination & Appointments Committee

Leopoldo G. Franquelo - Chair
Kouhei Ohnishi
Hiro Haneda
Dave Irwin
Ren Luo Hubert Wo

Please notice that these people are not eligible in the year they serve on the committee for any elected position in our Society.

Planning & Development

Ju-Jang Lee - Chair

Publications Committee

Xinghuo Yu - Chair
Marco Liserre

Mo-Yuen Chow

Kok-Meng Lee
Ren Luo
Mariusz Malinowski
Milos Manic
Kouhei Ohnishi
Bogdan Wilamowski
Giovanni Spagnuolo

Standards Committee

Victor Huang - Chair

Technical Activities

Kamal Al-Haddad - Chair
See IES Technical Committees

Web and Information Committee

Milos Manic - Chair
Antonio Luque
Aleksander Malinowski
Andres Nogueiras
Daswin De Silva

Web page: http://ieee-ies.org/index.php/about/wic

AdHoc Committee on New Products and Services

Ren Luo - Chair
J.J. Lee
Kamal Al-Haddad
Xinghuo Yu
Yousef Ibrahim
Antonio Luque Estepa
Gerard-Andre Capolino

Representatives in Councils and Committees

Nanotechnology Council

Bogdan Wilamowski
Antonio Luque

Sensors Council

Thilo Sauter

Technology Management Council

Michael W. Condry

IEEE History Committee

Dave Irwin - Chair

IEEE Power Medal

Bimal K.Bose
Joachim Holtz

Sister Societies

Gerard-André Capolino

Representatives in Transactions and Journals

ASME/IEEE Journal of Microelectromechanical Systems

Ren Luo
Xinghuo Yu

Ridha Ben Mrad

ASME/IEEE Transactions on Mechatronics

Okyay Kaynak
Marco Liserre

Transactions on Sustainable Energy

Marco Liserre

Transactions on Smart Grids

Xinghuo Yu

Journal on Photovoltaics

Giovanni Spagnuolo

Membership Activities Related Committees

Membership Development Committee

María Inés Valla


All the volunteers in Membership Activities Committees

Chapters & MGAB Interface

María Inés Valla
Mahesh Krishnamurthy - Regions 1-2-4 Chapters Coordinator
Behrooz Mirafzal - Region 3-5-6 Chapters Coordinator
Sheldon Williamson - Region 7 Chapters Coordinator
Richard Grisel - Region 8 Chapters Coordinator
Marcelo Perez - Region 9 Chapters Coordinator
Kiyoshi Ohishi - Region 10 Chapters Coordinator

Distinguished Lecture Program

Istvan (Steve) Nagy - Chair
Okyay Kaynak
Charles Einholf
Kouhei Ohnishi
Web Page: http://ieee-ies.org/index.php/members/lecturers

Student and GOLD Activities

Pedro Rodriquez - Chair
Jesus Doval Gandoy
Mariusz Malinowski
Web Page: http://ieee-ies.org/index.php/students

Women in Engineering (WIE) Activities

Elisabeth Chang (IES representative)

Remarks

See 2014-15 slot
 

Note:

  • This page lists appointments other than Technical Commitees (Standing and AdHoc Committees, as well as representatives).
  • Ex-officio members of Standing and AdHoc committees are defined by Operations Manual.
  • The President is ex-officio member of every committee.

 

Awards and Honors Committee

Hiromasa Haneda - Chair 
Joachim Holtz 
Dave Irwin 
Okyay Kaynak 
Ren C. Luo 
Kouhei Ohnishi

Please notice that these people are not eligible in the year they serve on the committee for any award in our Society.

Constitution and Bylaws Committee

Milos Manic - Chair
Gerard-Andre Capolino
Leopoldo G. Franquelo
Jan Haase
Gerhard P. Hancke 
Dave Irwin
Terry Martin 
Xinghuo Yu

Conferences Committee (2016)

Juan Jose Rodriguez-Andina - Chair
Antonio Luque Estepa - Co-Chair (VP Workshops, ICIT 2015)
Xinghuo Yu (President Elect) 
Luis Gomes (VP Technical Activities)
Marcian Cirstea (VP Membership 2016) 
Terry Martin (Treasurer)
Yousef Ibrahim (previous VP Conferences) 
Mariusz Malinowski (previous VP Workshops)
Andres Nogueiras (Web & Information)
Kiyoshi Ohishi (IECON 2015 chair)
K. Gopakumar (CoEiC-TIE)
Mo-Yuen Chow (IECON 2008)
Peter Palensky (IECON 2013)

Conferences Committee (2017)

Juan Jose Rodriguez-Andina - Chair 
Antonio Luque Estepa - Co-Chair (VP Workshops, ICIT 2015)
Xinghuo Yu (President Elect) 
Luis Gomes (VP Technical Activities)
Yousef Ibrahim (VP Membership 2017)   
Terry Martin (Treasurer)
Mariusz Malinowski (previous VP Workshops)
Andres Nogueiras (Web & Information)
Kiyoshi Ohishi (IECON 2015 chair)
K. Gopakumar (CoEiC-TIE)
Mo-Yuen Chow (IECON 2008)
Peter Palensky (IECON 2013)

Education Committee

Andreja Rojko - Chair 
Ambush Chandra 
Luis Gomes
Yousef Ibrahim 
Hadi Kanaan 
Yen-Shin Lai 
Antonio Luque Estepa 
Milos Manic 
Wang Wei 
Lynne Woodward 
Xinghuo Yu

Web page: http://ieee-ies.org/index.php/members/committees/ies-ec

 

Fellows Committee (4/2017-12/2017)

Joachim Holtz - Chair
Chandan Chakraborty
Armando Walter Colombo  
Huijin Gao 
Gerhard P. Hancke 
Hideki Hashimoto 
Makoto Iwasaki
Thilo Sauter
Yen-Shin Lai 
Yang Shi
Bogdan Wilamowski

 

Fellows Committee (1/2016-4/2017)

David Irwin - Chair
Aldo Boglietti 
Leopoldo G. Franquelo 
Huijin Gao 
 Hideki Hashimoto 
Yen-Shin Lai 
Bogdan Wilamowski

Please notice that these people are not able to serve in the year they serve on the committee as nominators or as references for any IEEE Fellow case which is processed by our Society.

Finance Committee

Terry Martin - Chair 
Makoto Iwasaki 
 Peter Palensky 
Leila Parsa 
Sheldon Williamson

Industry Activities Committee

Michael W. Condry - Chair 
Alecio P. D. Binotto 
 Dietmar Bruckner 
Carlo Cecati 
Allen Chen 
 Mo-Yuen Chow 
Armando Walter Colombo 
Herb Hess 
 Marc Perron 
Thomas Strasser 
Stamastis Karnouskos 
Victor Huang 
Joachim Holtz Colombo 
Hadi Kanaan 
 Marian Kazmierkowski 
Ramu Krishnan 
Milos Manic 
Sudip Mazumder 
Arezki Merkhouf 
 Eric Monmasson 
 Stoyan Nihtianov 
 Pedro Rodriguez 
 Thilo Sauter 
 Maria Valla 
 Hubert Wo 
 Dianguo Xu 
 Xinghuo Yu 
 Qing-Chang Zhong

Web page: http://www.iesforum.com/

Membership Development Committee

Yousef Ibrahim - Chair (2017); Member (2016)  
Marcian Cirstea - Chair (2016)
Juan Jose Rodriguez-Andina (VP Conferences) 
Antonio Luque Estepa (VP Workshops) 
Marek Jasinski (Young Professionals, Students) 
Leila Parsa (Women in Engineering) 
Eric Monmasson 
Marcelo Godoy Simoes 
 Lucia Lo Bello 
 Hadi Kanaan 
Kiyoshi Ohishi 
 Huijun Gao 
 Roberto Oboe

All the volunteers in Membership Activities Committees

Distinguished Lecture program

B.K. Bose - Chair 
Gerard Capolino 
 Dave Irwin 
 Ren Luo 
 Kouhei Ohnishi 
 Bogdan Wilamowski

Chapters & Joint Chapters Committee

Yousef Ibrahim - Chair (2017)  

Marcian Cirstea - Chair (2016)
Chandan Chakraborty 
Jan Haase 
Bhim Singh 
Kim Fung Tsang 
Xiaodong Shi (R1, 2, 4) 
Maryam Saaedifard (R3, 5, 6) 
Sheldon Williamson (R7) 
Richard Grisel (R8) 
Marcelo Perez (R9) 
Kiyoshi Ohishi (R10)

Nomination & Appointments Committee

John Hung - Chair 
Giuseppe Buja 
Mo-Yuen Chow 
Hiromasa Haneda 
Okyay Kaynak 
Ren Luo 
Kouhei Ohnishi 
Jose R. Rodriguez 
Hubert Wo

Please notice that these people are not eligible in the year they serve on the committee for any elected position in our Society.

Planning & Development

Roberto Oboe - Chair
Chandan Chakraborty 
Elizabeth Chang 
Jan Haase 
Kang-Hyun Jo 
Samir Kouro 
Eric Monmasson 
Ridha Ben Mrad 
Toshiyuki Murakami 
Stoyan Nihtianov 
Xinghuo Yu

Publications Committee (2016)

Mariusz Malinowski - Chair
Leopoldo G. Franquelo (EiC T-IE) 
K. Gopakumar (co-EiC) 
Maria I. Valla (co-EiC) 
Kouhei Ohnishi (co-EiC) 
Huijun Gao (co-EiC) 
Kim Man (EiC T-II) 
Mo-Yuen Chow (co-EiC) 
Marco Liserre (co-EiC) 
Thilo Sauter (EiC IEM) 
Okyay Kaynak (EiC T-Mech) 
Alexander Malinowski (EiC TechNews) 
Chandan Chakraborty (T-Sustainable Energy) 
Ramon Blasco-Gimenez (J-Photovoltaics) 
Ridha Ben Mrad (J-MEMS) 
Peter Palensky (T-Smart Grid) 
Emil Levi 
Carlo Cecati 
Juan Jose Rodriguez-Andina 
Xinghuo Yu 
Marc Perron 
 Makoto Iwasaki

Publications Committee (2017)

Mariusz Malinowski - Chair
Leopoldo G. Franquelo (EiC T-IE) 
K. Gopakumar (co-EiC) 
Maria I. Valla (co-EiC) 
Kouhei Ohnishi (co-EiC) 
Huijun Gao (co-EiC) 
Ren Luo (EiC T-II) 
Mo-Yuen Chow (co-EiC) 
Marco Liserre (co-EiC) 
Thilo Sauter (EiC IEM) 
Okyay Kaynak (EiC T-Mech) 
Alexander Malinowski (EiC TechNews) 
Chandan Chakraborty (T-Sustainable Energy) 
Ramon Blasco-Gimenez (J-Photovoltaics) 
Ridha Ben Mrad (J-MEMS) 
Peter Palensky (T-Smart Grid) 
Emil Levi 
Carlo Cecati 
Juan Jose Rodriguez-Andina 
Xinghuo Yu 
Marc Perron 
 Makoto Iwasaki

Technical Activities

Luis Gomes - Chair 
Aldo Boglietti 
 Michael Condry 
 Makoto Iwasaki 
 Marc Perron 
See IES Technical Committees

Web and Information Committee

Andres Nogueiras - Chair
Razvan-Ioan Dinita
Antonio Luque Estepa
Aleksander Malinowski 
Milos Manic 
Juan José Rodriguez-Andina 
 Xinghuo Yu 
 Bogdan Wilamowski 
 Xing Wu

Web page: About WIC

Representatives in Councils and Committees

IEMDC steering committee:

Herb HessGerard-Andre Capolino, Aldo Bogilietti

IoT Initiative representative:

Joern Ploennigs

Nanotechnology Council

Tommy Tzeng Toshikai Tsuji

Sensors Council

Ren C. LuoThilo Sauter

Technology Management Council (2014)

Allen Chen

IEEE Sensors and Automation

Victor Huang

Representatives in Transactions and Journals

IEEE/ASME Journal of Microelectromechanical Systems

Ridha Ben Mrad
Stoyan Nihtianov

Journal on Photovoltaics

Ramon Blasco-Gimenez

Transactions on Smart Grids

Peter Palensky

Transactions on Sustainable Energy

Chandan Chakraborty

IEEE/ASME Transactions on Mechatronics

Makoto Iwasaki, Roberto Oboe

 

IEEE History Committee

David Irwin - Chair

Women in Engineering (WIE) Activities

Leila Parsa

IEEE-USA Energy Policy Committee:

Juan Pimentel

IEEE Power Medal

Oct. 2016-Sep. 2017: 
Leopoldo G. Franquelo - past chair (Oct. 2016-Sep. 2017)

Kouhei Ohnishi (1st year, Oct. 2016-Sep. 2017) 

Note: IEEE TABARC makes decision, IES only recommends members 

IEEE Transportation Technology Field Award Committee

Hiromasa Haneda
Maria I. Valla

Note: IEEE TABARC makes decision, IES only recommends members

Sister Societies (IAS, PE, PELS, DEIS)

Kamal Al-Haddad

IEEE Transportation Electrification Community

Kamal Al-Haddad

IEEE Smart Grid Community

Kamal Al-Haddad

IEEE Smart Village

Kamal Al-Haddad

SDEMPED Steering Committee

Thomas Wolbank

ICEM steering committee

Chris Gerada

Periodical Review AdHoc Committee

Mariusz Malinowski - Chair 
Leopoldo Franquelo 
 Marco Liserre 
 Kim Man 
 Thilo Sauter 
 Xinghuo Yu 
 Bogdan Wilamowski

Society Review AdHoc Committee

Roberto Oboe - Chair 
Gerard Capolino 
 Luis Gomes 
 John Hung 
 Antonio Luque Estepa 
 Mariusz Malinowski 
 Milos Manic 
 Terry Martin 
 Juan Jose Rodriguez-Andina 
 Xinghuo Yu

Industry AE Recruitment

Gerard Capolino
Ren Luo
Marco Liserre
Joern Ploennigs

 

See also

See 2014-15 slot
See 2012 slot

Awards and Honors Committee

Hiromasa Haneda - Chair
Dave Irwin
Okyay Kaynak
Ren Luo
Istvan Nagy
Kouhei Ohnishi

Please notice that these people are not eligible in the year they serve on the committee for any award in our Society.

Constitution and Bylaws Committee

Milos Manic - Chair
Leopoldo G. Franquelo
Gerhard P. Hancke
Dave Irwin
Terry Martin
María Inés Valla
Bogdan Wilamowski

Conferences Committee

Yousef Ibrahim - Chair
Mariusz Malinowski
Luis Gomes
Xinghuo Yu
Marcian Cirstea
Andres Nogueiras
Terry Martin
Peter Palensky
Bogdan Wilamowski
Makoto Iwasaki

Education Committee

Yousef Ibrahim - Chair
Marek Jasinski (GOLD)

Web page: http://ieee-ies.org/index.php/members/committees/ies-ec

Fellows Committee

David Irwin - Chair
Kamal Al-Haddad
Aldo Boglietti
Leopoldo G. Franquelo
Istvan Nagy
Kouhei Ohnishi
Xinghuo Yu

Please notice that these people are not able to serve in the year they serve on the committee as nominators or as references for any IEEE Fellow case which is processed by our Society.

Finance Committee

Terry Martin - Chair
Marcian Cirstea
Luis Gomes
Yousef Ibrahim
Mariusz Malinowski
Roberto Oboe
Xinghuo Y

Industry Forum

Michael W. Condry - Chair
Victor Huang

Armando Walter Colombo
Thomas Strasser
Stamastis Karnouskos
Alecio P. D. Binotto

Web page: http://www.iesforum.com/

Membership Development Committee

Marcian Cirstea - Chair
Yousef Ibrahim
Mariusz Malinowski
Istvan Nagy
Leopoldo G. Franquelo
Bogdan Wilamowski
Charles Einholf
Kouhei Ohnishi
Marek Jasinski
Leila Parsa
Eric Monmasson
Peter Palensky
Gerhard P. Hancke

All the volunteers in Membership Activities Committees

Nomination & Appointments Committee

Gerard-Andre Capolino - Chair
Leopoldo G. Franquelo
Hiromasa Haneda
David Irwin
Ren Luo
Istvan Nagy
Kouhei Ohnishi
Hubert Wo

Please notice that these people are not eligible in the year they serve on the committee for any elected position in our Society.

Planning & Development

Roberto Oboe - Chair
Kamal Al-Haddad
Aldo Boglietti
Yasutaka Fujimoto
Luis Gomes
Eric Monmasson
Stoyan Nihtianov
Kouhei Ohnishi
Bogdan Wilamowski

Publications Committee

Xinghuo Yu - Chair
Carlo Cecati
Kim Man
Juan Jose Rodriguez-Andina
Okyay Kaynak
Chandan Chakraborty
Mo-Yuen Chow
Marco Liserre
Leopoldo G. Franquelo
María Inés Valla
Giovanni Spagnuolo
Ridha Ben Mrad
Peter Palensky
Emil Levi
Ren Luo

Standards Committee

Victor Huang - Chair
Michael W. Condry - Co-chair
Allen Chen
- Secretary

Technical Activities

Luis Gomes - Chair
Hiroshi Fujimoto
See IES Technical Committees

Web and Information Committee

Andres Nogueiras - Chair
Antonio Luque Estepa
Aleksander Malinowski
Andres Nogueiras
Milos Manic

Web page: http://ieee-ies.org/index.php/about/wic

AdHoc Committee on New Products and Services

Ren Luo - Chair
J.J. Lee
Kamal Al-Haddad
Xinghuo Yu
Yousef Ibrahim
Antonio Luque Estepa
Gerard-Andre Capolino

Representatives in Councils and Committees

IEMDC steering committee:

Herb Hess, Gerard-Andre Capolino

Nanotechnology Council

Tommy Tzeng (2013-2014)
Antonio Luque Estepa (2012-2013)

Sensors Council

Thilo Sauter, Ren C. Luo

Technology Management Council

Allen Chen


IEEE Sensors and Automation

Victor Huang

IEEE History Committee

David Irwin - Chair

IEEE Power Medal

Leopoldo G. Franquelo
Mo El-Hawary

IEEE Power Medal

Bimal K. Bose (chair), Leopoldo G. Franquelo (vice-chair), Maria I. Valla (1st year)
Note: IEEE TABARC makes decision, IES only recommends members

IEEE Transportation Technology Field Award Committee

Hiromasa Haneda, Maria I. Valla
Note: IEEE TABARC makes decision, IES only recommends members

Â

Sister Societies (KA, PE, PELS, DEIS)

Kamal Al-Haddad

Representatives in Transactions and Journals

ASME/IEEE Journal of Microelectromechanical Systems

Ridha Ben Mrad
Stoyan Nihtianov

Transactions on Microelectromechanical Systems

Ren C. Luo
Xinghuo Yu

ASME/IEEE Transactions on Mechatronics

Xinghuo Yu
Ren Luo

Transactions on Sustainable Energy

Chandan Chakraborty

Transactions on Smart Grids

Peter Palensky

Journal on Photovoltaics

Giovanni Spagnuolo

Membership Activities Related Committees

Membership Development Committee

Marcian Cirstea - Chair
Luis Gomes
Yousef Ibrahim
John Hung
Istvan Nagy
Pedro Rodriguez
Ren Luo
Peter Palensky
Gerhard Hancke
Leila Parsa

Chapters & Joint Chapters Committee

Marcian Cirstea - Chair
Xiaodong Shi (R1, 2, 4)
Behrooz Mirafzal (R3, 5, 6)
Sheldon Williamson (R7)
Richard Grisel (R8)
Marcelo Perez (R9)
Kiyoshi Ohishi (R10)
Marek Jasinski (GOLD)

Distinguished Lectures Program

Istvan (Steve) Nagy - Chair
Leopoldo G. Franquelo
Bogdan M. Wilamowski
Charles Einholf
Kouhei Ohnishi
Web Page: http://ieee-ies.org/index.php/members/lecturers

Student and GOLD Activities

Pedro Rodriquez - Chair
Jesus Doval Gandoy
Mariusz Malinowski
Web Page: http://ieee-ies.org/index.php/students

Women in Engineering (WIE) Activities

Leila Parsa

IEEE-USA Energy Policy Committee:

Juan Pimenta

Note