See 2018-2019 slot

 

IES Representatives in Other Societies, Councils, Committees and Initiatives

2020-2021

 

IEEE/ASME Journal of Microelectromechanical Systems 
Ridha Ben MradStoyan Nihtianov

 

Journal on Photovoltaics
Giovanni Spagnuolo  
Transactions on Smart Grids
Peter Palensky 
Transactions on Sustainable Energy
Akshay Rathore 
IEEE/ASME Transactions on Mechatronics
Michael Ruderman
Hiroshi Fujimoto 
IEEE History Committee
David Irwin 
IEEE Women in Engineering (WIE)
Lucia Lo Bello 
IEEE Student & Young Professionals (S&YP)
Marek Jasinski 
IEEE Power Medal
Kamal Al‐Haddad 
IEEE Transportation Technology Field Award Committee
Maria I. Valla 
IEEE Transportation Electrification Community
Fei Gao 
IEEE Smart Grid Community
Peter Palensky  
IEEE Smart Village
Herbett Hess
Morgan Kiani  
SDEMPED Steering Committee
Thomas Wolbank 

 

ICEM steering committee
Franck Betin 
IEMDC Steering Committee
Herb Hess
Gerard Capolino 
IEEE Internet of Things
Joern Ploennigs 
Nanotechnology Council
Carmen Aracil
Masoud Mahjouri Samani 
Sensors Council
Okyay Kaynak
Armando Colombo 

 

 

 

See also

See 2022 slot
See 2018-2019 slot

 

Note: 

  • This page lists appointments other than Technical Committees (Standing and AdHoc Committees, as well as representatives).
  • Ex-officio members of Standing and AdHoc committees are defined by Operations Manual.
  • The President is an ex-officio member of every committee.

 

Awards and Honors Committee (2021)
Hiromasa Haneda- Chair
Elena Breaz (2020-2021)
Luis Gomes (2021-2022)
Gerhard Hancke Sr. (2021-2022)
John Hung (2020-2021)
Makoto Iwasaki (2021-2022)
Marcelo Simoes (2021-2022)


Awards and Honors Committee (5-7 members)

John Hung‐ Chair

Luis Gomes (2019-2020)

Marcelo Simoes (2019-2020)

Marco Liserre (2019-2020)

Kiyoshi Ohishi (2019-2020)

Hiromasa Haneda (2020-2021)

Elena Breaz (2020-2021)

 

 

Chapter & Joint Chapter Program

Yousef Ibrahim ‐ Chair

Kim Fung Tsang (2019-2020)

Antonio Luque (2020-2021)

Eric Monmasson (2020-2021)

Leila Parsa (2020-2021)

William Dai 2020-2021)

Hong Li (2020-2021)

Maria Valla (2020-2021)

Toshiyuki Murakami (2020-2021)

Sheldon Williamson (2020-2021)

 

 

Conferences Committee 

VP Conference Activity - Chair (Juan JoseRodriguez‐Andina)

VP Workshop Activities - Co-Chair (Kiyoshi Ohishi)

President-Elect (Mariusz Malinowski)

Vice-President for Technical Activities (Roberto Oboe)

Vice-President for Membership Activities (Yousef Ibrahim)

Treasurer (Milos Manic)

Conference Financial Advisor (Peter Palensky)

WiC representative (Andres A. Nogueiras Melendez) 

Past VP Conference Activities (Yousef Ibrahim)

Past VP Workshop Activities (Antonio Luque)                     

R1-7, 9 (Leila Parsa) (2020-2021)

R8 (Valeriy Vyatkin) (2020-2021)

R10 (Mihoko Niitsuma) (2020-2021)

 

 

Constitution and Bylaws Committee

Lucia Lo Bello - Chair

Mariusz Malinowski (2020-2021)

John Hung (2020-2021)

Gerhard Hancke, Sr. (2020-2021)

Milos Manic (2019-2020)

Antonio Luque (2020-2021)

Makoto Iwasaki (2020-2021)

 

 

Fellow Evaluation Committee (2021) 

Armando Walter Colombo - Chair 

Maria Valla  (2019-2021)

K Gopakumar (2020-2022)

Qing-Long Han (2020-2022)

Victor Huang (2020-2022)

Shihua Li (2020-2022)

Leila Parsa (2021-2023)

Dong Yue (2021-2023)

 

 

Fellow Evaluation Committee (2020) 

Gerhard Hancke, Sr. - Chair 

Armando Walter Colombo (2017-2020)

Maria Valla (2019-2021)

K Gopakumar (2020-2022)

Qing-Long Han (2020-2022)

Victor Huang (2020-2022)

Shihua Li (2020-2022)

 

 

Finance Committee 

Milos Manic - Chair

Kamal Al-Haddad (2020-2021)

Dietmar Bruckner (2020-2021)

Marcian Cirstea (2020-2021)

Mihoko Niitsuma (2020-2021)

 

 

Membership Development Committee

Yousef Ibrahim ‐ Chair

Hong Li (2020-2021)

Marcian Cirstea (2020-2021)

Joao Onofre Pereira Pinto 2020-2021)

Hideki Hashimoto (2020-2021)

Yang Shi (2020-2021)

Chandan Chakraborty (2020-2021)

Selyn Chen (2020-2021)

 

 

Nomination & Appointment Committee

Xinghuo Yu (Chair)

Gerhard Hancke Sr. (2019-2020)

K. Goparkumar (2019-2020)

Carlo Cecati (2019-2020)

Victor Huang (2019-2020)

Mo-Yuen Chow (2020-2021)

Stamatis Karnouskos (2020-2021)

Leila Parsa (2020-2021)

This committee was approved by AdCom in October 2019 per IES bylaws.

 

 

Planning & Development Committee

VP P&D - Chair (Makoto Iwasaki)

President-Elect (Mariusz Malinowski)

Three Past IES Presidents

     Leopoldo G. Franquelo (2020-2021)

     Okyay Kaynak (2019-2020)

     Gerard Capolino (2020-2021)

Lucia Lo Bello (2019-2020)

 

 

Publications Committee

VP for Publications, Chair (Thilo Sauter) 

President Elect (Mariusz Malinowski)

Treasurer (Milos Manic)

TIE EiC (Emil Levi)

TIE Co EiC (Haitham Abu-Rub)

TIE Co EiC (Makoto Iwasaki)

TIE Co EiC (Radu Bojoi)

TIE Co EiC (Yang Shi) 

TIE Co EiC (Huijun Gao)

TIE Co EiC (Marcelo Simoes) 

TII EiC (Ren Luo)

TII Co EiC (Gerhard Hancke)

TII Co EiC (Jinhu Lu)

JESTIE EiC (Chandan Chakraborty)

JESTIE Co EiC

OJIES EiC (Leopoldo Franquelo)

IEM EiC (Peter Palensky)

IE Technology News EiC (Fei Gao)

TMECH (Roberto Oboe)

JMEMS (Giovanni Spagnuolo & Ridha Ben Mrad )

Juan Jose Rodriguez-Andina (2019-2020)

Zhenwei Cao (2020-2021)

 

 

Technical Activities Committee

Roberto Oboe ‐ Chair

Morgan Kiani (2020-2021)

Michael Condry (2019-2020)

Chandan Chakraborty (2020-2021)

Stamatis Karnouskos (2020-2021)

8 Cluster Delegates (2020)

23 Technical Committees Chairs

 

 

Web and Information Committee

Alexander Malinowski (Chair)

Andres Nogueiras (2019-2020)

Allen Chen (2020-2021

Juan JoseRodriguez‐Andina (2019-2020)

Antonio Luque Estepa (2019-2020)

Milos Manic (2019-2020)

Razvan‐loan Dinita (2020-2021)

Daswin de Silva (2020-2021)

Morgan Kiani (2020-2021)

 

 

 

ADHOC COMMITTEES

 

Distinguished Lecturer Program

Dave Irwin ‐ Chair

Kamal Al –Haddad 

Joachim Holtz 

John Hung 

Yen-Shin Lai

Kouhei Ohnishi

Ya-Jun Pan

 

 

Fellow Nomination Advisory Committee 

Mo-yuen Chow - Chair

Marco Liserre 

Kim Man

Makoto Iwasaki

José Rodríguez Pérez

Maria Valla

 

 

Industry Activities Committee

Stamatis Karnouskos ‐ Chair

Michael Condry 

Dietmar Bruckner

Marc Perron

Armando Colombo

Victor Huang

Caroline Andersson

Thomas Strasser

Regina Roos

 

 

IES Representatives 2020-2021 can be found here

 

See also

See 2020-2021 slot
See 2016-2017 slot

 IES Representatives in Other Societies, Councils, Committees and Initiatives

2018‐2019

 

IEEE/ASMEJournal of Microelectromechanical Systems 

Ridha Ben Mrad

Stoyan Nihtianov

  

Journal on Photovoltaics

Giovanni Spagnuolo

 

Transactions on Smart Grids

Peter Palensky

 

Transactions on Sustainable Energy

Chandan Chakraborty

 

IEEE/ASME Transactions on Mechatronics

Roberto Oboe

Hiroshi Fujimoto

 

IEEE History Committee

David Irwin

 

IEEE Women in Engineering (WIE)

Lucia Lo Bello

 

IEEE Student & Young Professionals (S&YP)

Marek Jasinski

 

IEEE Power Medal

Kamal Al‐Haddad

Kouhei Ohnishi (2018)

Leopoldo G. Franquelo (2019)

 

IEEE Transportation Technology Field Award Committee

Maria I. Valla

 

Sister Societies (IAS, PE, PELS, DEIS)

Xinghuo Yu

 

IEEE Transportation Electrification Community

Kamal Al‐Haddad

Sheldon Williamson

 

IEEE Smart Grid Community

Peter Palensky (2019)

Xinghuo Yu (2018)

 

IEEE Smart Village

Herbett Hess (2019)

Xinghuo Yu (2018)

  

SDEMPED Steering Committee

Thomas Wolbank

 

ICEM steering committee

Franck Betin

 

IEMDC steering committee:

Herb Hess

Gerard Capolino

 

IEEE Internet o Things

Joern Ploennigs

 

Nanotechnology Council

Carmen Aracil

Masoud Mahjouri Samani

 

Sensors Council

Stoyan Nihtianov

Ren Luo

 

Sensors Council (2019)

Okyay Kaynak

Armando Colombo 

 

See also

See 2020-2021 slot
 

Note: 

  • This page lists appointments other than Technical Committees (Standing and AdHoc Committees, as well as representatives).
  • Ex-officio members of Standing and AdHoc committees are defined by Operations Manual.
  • The President is an ex-officio member of every committee.

 

Awards and Honors Committee
Hiromasa Haneda - Chair
Carlo Cecati
Luis Gomes
Gerhard Hancke Sr.
Makoto Iwasaki
Kamal Al.-Haddad
John Hung
Marcelo Simoes

 

Chapter & Joint Chapter Program

Yousef Ibrahim - Chair
Marina Indri
Hadi Kanaan
Yen-Shin Lai
Antonio Luque
Toshiyuki Murakami
Leila Parsa
Jenifer Castillo Rodriguez
Maria Valla
Sheldon Williamson
Student Branch Chapter Coordinator
Membership Champion (Technical Chapter)

 

Conferences Committee 

VP Conference Activity - Chair (Yang Shi)
VP Workshop Activities - Co-Chair (Huijun Gao)
President-Elect (Milos Manic)
Vice-President for Technical Activities (Valeriy Vyatkin)
Vice-President for Membership Activities (Yousef Ibrahim)
Treasurer (Aleksander Malinowski)
Conference Financial Advisor (Peter Palensky)
WIC Representative (Antonio Luque)
Past VP Conference Activities (Juan Jose Rodriguez-Andina)
Past VP Workshop Activities (Kiyoshi Ohishi)
R1-7, 9 (Leila Parsa)
R8 (Elena Breaz)
R10 (Mihoko Niitsuma)

 

Constitution and Bylaws Committee

Lucia Lo Bello - Chair
Stoyan Nihtianov
John Hung
Gerhard Hancke, Sr
Dave Irwin
Antonio Luque

Aleksander Malinowski
Milos Manic
Xinghuo Yu

 

Fellow Evaluation Committee

Makoto Iwasaki - Chair
Huijun Gao
K Gopakumar
Qing-Long Han
Victor Huang
Shihua Li
Leila Parsa
Dong Yue
Akshay Rathore
Haitham Abu-Rub

 

Finance Committee 

Treasurer -Chair (Aleksander Malinowski)
Kamal Al-Haddad
Dietmar Bruckner
Marcian Cirstea
Mihoko Niitsuma
Milos Manic

 

Membership Development Committee

Yousef Ibrahim - Chair
Hong Li
Marcian Cirstea
Joao Onofre Pereira Pinto
Hideki Hashimoto
Yang Shi (VP Conferences)
Akshay Rathore
Chandan Chakraborty
Selyn Chen
S&YP Coordinator
WIE Coordinator
Marina Indri

 

Nomination & Appointment Committee

Terry Martin (Chair)
Hideki Hashimoto
Juan Jose Rodriguez-Andina
Leila Parsa
Luis Gomes
Maria Valla
Seta Bogosyan
Xinghuo Yu

 

Planning & Development Committee

VP P&D - Chair (Stoyan Nihtianov)
President-Elect (Milos Manic)
Three Past IES Presidents
   Terry Martin
   Xing Yu
   Kamal Al.-Haddad
Lucia Lo Bello
John Hung

 

Publications Committee

VP for Publications, Chair (Thilo Sauter)
President-Elect (Milos Manic)
Treasurer (Aleksander Malinowski)
TIE EiC (Emil Levi)
TIE Co EiC (Haitham Abu-Rub)
TIE Co EiC (Makoto Iwasaki)
TIE Co EiC (Radu Bojoi)
TIE Co EiC (Yang Shi)
TIE Co EiC (Changyun Wen)
TIE Co EiC (Yen-Shin Lai)
TII EiC (Ren Luo)
TII Co EiC (Gerhard Hancke)
TII Co EiC (Qinglong Han)
JESTIE EiC (Chandan Chakraborty)
JESTIE Co EiC
OJIES EiC (Leopoldo Franquelo)
OJIES Co EiC (Armando Colombo)
IEM EiC (Eric Monmasson)
TMECH (Michael Ruderman & Tomoyuki Shimono)
JMEMS (Ridha Ben Mrad & Stoyan Nihtianov)
EiC ITeN (Fei Gao)
TSTE (Jose Antonino-Daviu)
JPV (Maria Carmela Di Piazza)
TSG (Peter Palensky)
Roberto Oboe
Okyay Kaynak
Huijun Gao

 

Technical Activities Committee

Valeriy Vyatkin - Chair
Michael Condry
Morgan Kiani
Roberto Oboe
Akshay Rathore
8 Cluster Delegates
23 Technical Committees Chairs

 

Web and Information Committee

Daswin de Silva - Chair
Razvan-loan Dinita
Antonio Luque Estepa
Juan JoseRodriguez-Andina
Aleksander Malinowski
Morgan Kiani
Andres Nogueiras
Milos Manic - President-Elect
Huijun Gao - VP for Workshop Activities
Yang Shi - VP Conference Activity

 

Distinguished Lecturer Program

Dave Irwin - Chair
Kamal Al –Haddad
Joachim Holtz
Yen-Shin Lai
Kouhei Ohnishi
Ya-Jun Pan

 

Fellow Nomination Advisory Committee 

Mo-yuen Chow - Chair
Sheldon Williamson
Kim Man
Carlos Couto
José Rodríguez Pérez
Maria Valla

 

Industry Activities Committee

Stamatis Karnouskos - Chair
Michael Condry
Dietmar Bruckner
Allen C. Chen
Armando Colombo
Victor Huang
Pang Zhibo
Thomas Strasser
Regina Roos
Milos Manic

 

Multimedia Committee
Morgan Kiani - Chair
Fei Gao
Marek Jasinski
Roberto Oboe
8 Cluster Delegates

 

Senior and Life AdCom Member Committee
Troy Nagle ‐ Chair
Anthony "Tony" Pietrzykoski
John Hung
Krishnan Ramu
Roberto Oboe

 

IES Representatives 2022-2023
can be found here

 

See also

See 2020-2021 slot
See 2016-2017 slot
 

Note:

  • This page lists appointments other than Technical Commitees (Standing and AdHoc Committees, as well as representatives).
  • Ex-officio members of Standing and AdHoc committees are defined by Operations Manual.
  • The President is ex-officio member of every committee.

 

Awards and Honors Committee (2019)

John Hung‐ Chair

Mo-Yuen Chow 

Luis Gomes 

Leila Parsa

Marcelo Simoes

Marco Liserre

Marcian Cirstea 

Kiyoshi Ohishi

 

 

Awards and Honors Committee (2018)

Bimal K.Bose ‐ Chair

Okyay Kaynak

Gerard Capolino

Dan Wilamowski

Leopoldo Franquelo

Ren Luo

 

Constitution and BylawCommittee

Kanghyun Jo ‐ Chair

Terry Martin

Makoto Iwasaki

Allen Chen

Jan Haase

Milos Manic

Gerard Capolino

Dave Irwin

  

Conferences Committee (2019)

Juan JoseRodriguez‐Andina ‐ Chair

Kiyoshi Ohishi - Co-Chair

Terry Martin

Roberto Oboe

Yousef Ibrahim

Allen Chen

Milos Manic

Antonio Luque Estepa

Andres Nogueiras

Mo‐Yuen Chow

Carlo Cecati

Peter Palensky

Mariusz Malinowski

 

 Conferences Committee (2018)

Juan JoseRodriguez‐Andina ‐ Chair

Antonio Luque Estepa ‐ Co‐Chair

Terry Martin

Roberto Oboe

Yousef Ibrahim

Allen Chen

Andres Nogueiras

Kiyoshi Ohishi

Mo‐Yuen Chow

Carlo Cecati

Peter Palensky

Mariusz Malinowski 

  

Ethics Committee (2019)

Kouhei Ohnishi ‐ Chair

Milos Manic

Roberto Oboe

Gerard Capolino

 

Ethics Committee (2018)

Kouhei Ohnishi ‐ Chair

Milos Manic

Roberto Oboe

Emil Levi

 

Fellow Evaluating Committee (2019)

Gerhard Hancke - Chair

Maria Valla 

Armando Walter Columbo

Jinhu Lu

Makoto Iwasaki

Yang Shi

Thilo Sauter

Chandan Chakraborty

Yen-Shin Lai

 

Fellows Committee (2018)

Joachm Holtz ‐ Chair

Gerhard P. Hancke ‐ Vice‐Chair

Armando Walter Columbo

Jinhu Lu

Makoto Iwasaki

Yang Shi

Thilo Sauter

Chandan Chakraborty

Yen‐Shin Lai

 

Fellow Nomination Advisory Committee (2019)

Mo-yuen Chow - Chair

Marco Liserre

Kim Man

 

Finance Committee (2019) 

Milos Manic - Chair

Allen Chen

Terry Martin

LeilaParsa

MakotoIwasaki

 

Finance Committee (2018)

Allen Chen ‐ Chair

Milos Manic

Terry Martin

Leila Parsa

Makoto Iwasaki

 

Industry Activities Committee

Stamastis Karnouskos ‐ Chair

Michael Condry ‐ Vice‐Chair

Dietmar Bruckner

Marc Perron

A.W. Colombo

Joern Ploennigs

Victor Huang

 

 Membership Development Committee

Yousef Ibrahim ‐ Chair

Kim Fung Tsang

Lucia Lo Bello

Marek Jasinski

Juan Jose Rodriguez‐Andina

Antonio Luque Estepa

Mariusz Malinowski

Marcian Cirstea

Hadi Kanaan

Hideki Hashimoto

Huijun Gao

Bijnan Bandyopadhyay

 

Chapter & Joint Chapter Program

Yousef Ibrahim ‐ Chair

Jan Haase

Chandan Chakraborty

Kim Fung Tsang

Maryam Saaedifard

Eric Monmason

João Onofre

Pereira Pinto

Kiyoshi Ohishi

Hong Li

 

 Distinguished Lecturer Program

Dave Irwin ‐ Chair

Mo‐Yuen Chow

Leopoldo G. Franquelo

Kouhei Ohnishi

Okyay Kaynak

 

Nomination & Appointment Committee

Kamal Al-Haddad ‐ Chair

Victor Huang

Hideki Hashimoto

Gerhard Hancke Sr.

Huijun Gao 

José Rodriguez

K. Gopakumar 

Carlo Cecati 

 

 Planning & Development Committee

Makoto Iwasaki ‐ Chair

Terry Martin

Leopoldo G. Franquenlo

Okyay Kaynak

Gerard Capolino

Lucia Lo Bello

Stoyan Nihtianov

 

Publications Committee (2019)

Mariusz Malinowski - Chair 

Emil Levi

Joseph Pou

Yang Shi 

Huijun Gao 

Ren Luo 

Gerhard Hancke 

Roberto Oboe 

Akshay K. Rathore 

Chandan Chakraborty 

Giovanni Spagnuolo 

Ridha Ben Mrad 

Peter Palensky 

Marc Perron 

Kouhei Ohnishi

Jinhu Lu

Juan Jose Rodriguez-Andina

 

Publications Committee (2018)

Mariusz Malinowski ‐ Chair

Leopoldo G. Franquelo

K.Gopakumar

Maria I. Valla

Yang Shi

Huijun Gao

Ren Luo

Mo‐Yuen Chow

Marco Liserre

Thilo Sauter

Roberto Oboe

Akshay K. Rathore

Chandan Chakraborty

Giovanni Spagnuolo

Ridha Ben Mrad

Peter Palensky

Marc Perron

Kouhei Ohnishi

Jinhu Lu

Juan Jose Rodriguez‐Andina  

 

Technical Activities Committee

Roberto Oboe ‐ Chair

Morgan Kiani

Michael Condry

Luis Gomes

Marc Perron

4 Cluster Delegates (2019)

23 Technical Committees Chairs

 

Web and Information Committee

Andres Nogueiras ‐ Chair

Terry Martin

Allen Chen

Juan JoseRodriguez‐Andina

Antonio Luque Estepa

Milos Manic

Razvan‐loan Dinita

Daswin de Silva

Aleksandar Malinowski

 

 

IES Representatives 2018‐2019 can be found here

 

See also