Standing Committees 2022
See 2020-2021 slot
Note:
- This page lists appointments other than Technical Committees (Standing and AdHoc Committees, as well as representatives).
- Ex-officio members of Standing and AdHoc committees are defined by Operations Manual.
- The President is an ex-officio member of every committee.
Awards and Honors Committee
Hiromasa Haneda - Chair
Carlo Cecati
Luis Gomes
Gerhard Hancke Sr.
Makoto Iwasaki
Kamal Al.-Haddad
John Hung
Marcelo Simoes
Yousef Ibrahim - Chair
Marina Indri
Hadi Kanaan
Yen-Shin Lai
Antonio Luque
Toshiyuki Murakami
Leila Parsa
Jenifer Castillo Rodriguez
Maria Valla
Sheldon Williamson
Student Branch Chapter Coordinator
Membership Champion (Technical Chapter)
Conferences Committee
VP Conference Activity - Chair (Yang Shi)
VP Workshop Activities - Co-Chair (Huijun Gao)
President-Elect (Milos Manic)
Vice-President for Technical Activities (Valeriy Vyatkin)
Vice-President for Membership Activities (Yousef Ibrahim)
Treasurer (Aleksander Malinowski)
Conference Financial Advisor (Peter Palensky)
WIC Representative (Antonio Luque)
Past VP Conference Activities (Juan Jose Rodriguez-Andina)
Past VP Workshop Activities (Kiyoshi Ohishi)
R1-7, 9 (Leila Parsa)
R8 (Elena Breaz)
R10 (Mihoko Niitsuma)
Constitution and Bylaws Committee
Lucia Lo Bello - Chair
Stoyan Nihtianov
John Hung
Gerhard Hancke, Sr
Dave Irwin
Antonio Luque
Aleksander Malinowski
Milos Manic
Xinghuo Yu
Fellow Evaluation Committee
Makoto Iwasaki - Chair
Huijun Gao
K Gopakumar
Qing-Long Han
Victor Huang
Shihua Li
Leila Parsa
Dong Yue
Akshay Rathore
Haitham Abu-Rub
Finance Committee
Treasurer -Chair (Aleksander Malinowski)
Kamal Al-Haddad
Dietmar Bruckner
Marcian Cirstea
Mihoko Niitsuma
Milos Manic
Membership Development Committee
Yousef Ibrahim - Chair
Hong Li
Marcian Cirstea
Joao Onofre Pereira Pinto
Hideki Hashimoto
Yang Shi (VP Conferences)
Akshay Rathore
Chandan Chakraborty
Selyn Chen
S&YP Coordinator
WIE Coordinator
Marina Indri
Nomination & Appointment Committee
Terry Martin (Chair)
Hideki Hashimoto
Juan Jose Rodriguez-Andina
Leila Parsa
Luis Gomes
Maria Valla
Seta Bogosyan
Xinghuo Yu
Planning & Development Committee
VP P&D - Chair (Stoyan Nihtianov)
President-Elect (Milos Manic)
Three Past IES Presidents
Terry Martin
Xing Yu
Kamal Al.-Haddad
Lucia Lo Bello
John Hung
Publications Committee
VP for Publications, Chair (Thilo Sauter)
President-Elect (Milos Manic)
Treasurer (Aleksander Malinowski)
TIE EiC (Emil Levi)
TIE Co EiC (Haitham Abu-Rub)
TIE Co EiC (Makoto Iwasaki)
TIE Co EiC (Radu Bojoi)
TIE Co EiC (Yang Shi)
TIE Co EiC (Changyun Wen)
TIE Co EiC (Yen-Shin Lai)
TII EiC (Ren Luo)
TII Co EiC (Gerhard Hancke)
TII Co EiC (Qinglong Han)
JESTIE EiC (Chandan Chakraborty)
JESTIE Co EiC
OJIES EiC (Leopoldo Franquelo)
OJIES Co EiC (Armando Colombo)
IEM EiC (Eric Monmasson)
TMECH (Michael Ruderman & Tomoyuki Shimono)
JMEMS (Ridha Ben Mrad & Stoyan Nihtianov)
EiC ITeN (Fei Gao)
TSTE (Jose Antonino-Daviu)
JPV (Maria Carmela Di Piazza)
TSG (Peter Palensky)
Roberto Oboe
Okyay Kaynak
Huijun Gao
Technical Activities Committee
Valeriy Vyatkin - Chair
Michael Condry
Morgan Kiani
Roberto Oboe
Akshay Rathore
8 Cluster Delegates
23 Technical Committees Chairs
Web and Information Committee
Daswin de Silva - Chair
Razvan-loan Dinita
Antonio Luque Estepa
Juan JoseRodriguez-Andina
Aleksander Malinowski
Morgan Kiani
Andres Nogueiras
Milos Manic - President-Elect
Huijun Gao - VP for Workshop Activities
Yang Shi - VP Conference Activity
Distinguished Lecturer Program
Dave Irwin - Chair
Kamal Al –Haddad
Joachim Holtz
Yen-Shin Lai
Kouhei Ohnishi
Ya-Jun Pan
Fellow Nomination Advisory Committee
Mo-yuen Chow - Chair
Sheldon Williamson
Kim Man
Carlos Couto
José Rodríguez Pérez
Maria Valla
Industry Activities Committee
Stamatis Karnouskos - Chair
Michael Condry
Dietmar Bruckner
Allen C. Chen
Armando Colombo
Victor Huang
Pang Zhibo
Thomas Strasser
Regina Roos
Milos Manic
Multimedia Committee
Morgan Kiani - Chair
Fei Gao
Marek Jasinski
Roberto Oboe
8 Cluster Delegates
Senior and Life AdCom Member Committee
Troy Nagle ‐ Chair
Anthony "Tony" Pietrzykoski
John Hung
Krishnan Ramu
Roberto Oboe
IES Representatives 2022-2023
can be found here